مدیریت طرح CNG


کاهش آلاینده های هوا، محدودیت در تامین منابع نفتی و متعاقبا هزینه کمتر تهیه و استفاده از گاز طبیعی نسبت به بنزین و نفت گاز از عوامل افزایش تمایل استفاده از گاز طبیعی فشرده به عنوان سوخت خودروها در جهان می باشد. با توجه به افزایش روز افزون مصرف فراورده های نفتی در بخش حمل و نقل کشور، محدودیت تامین و هزینه بالای واردات آن و از طرفی مزیت اقتصادی استفاده ازگاز
CNG در خودروها به دلیل وجود منابع سرشار گاز طبیعی در کشور ضرورت حرکت به سوی استفاده از گاز طبیعی سی ان جی در خودروها را فراهم نمود.

مع الوصف با عنایت به پیشینه 35 ساله به کار گیری از گاز طبیعی جهت استفا ده در داخل کشور با تشکیل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در سال 1379 و همت مسئولین امر، موضوع تبدیل خودروهای گازوییلی و بنزین سوز به گاز سوز و احداث جایگاههای عرضهسی ان جی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت و در این راستا از سال 1384 موضوع دو منظوره نمودن جایگاههای عرضه فراورده های مایع به شرکت ملی پخش فراورده های نفتی محول گردید.

از سال 1386 کلیه وظایف شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در حوزه پروژه ملی CNG به شرکت تازه تاسیس گاز خودرو ایران منتقل شد و این شرکت رسما مسئولیت توسعه جایگاههای سی ان جی تک منظوره و تبدیل کارگاهی خودرو را عهده دار شد.

از اواخر سال 1388 به منظور ایجاد مدیریت متمرکز در امور مرتبط با CNG، وظایف شرکت گاز خودرو ایران نیز به مدیریت طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده های نفتی واگذار و این شرکت با توجه به سابقه طولانی در حوزه توزیع سوخت و تجربیات حاصل شده از سال 1384 در حوزه توسعه جایگاههای دومنظوره، مسئولیت ساخت جایگاههای تک منظوره و تبدیل کارگاهی خودرو را نیز عهده دارگردید.

 

 تاریخ بروزرسانی : ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ ۱۴:۳۳
map
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد.